Fogalommagyarázat

Fogalom

Jelentés

Fogalom

Jelentés

Alapvető UDI-DI

Az egyedi orvostechnikai eszközmodell elsődleges azonosítója. Ez a fő kulcs az UDI-adatbázisban szereplő rekordokhoz, és a vonatkozó tanúsítványokban és az EU-megfelelőségi nyilatkozatokban hivatkoznak rá. Az UDI-DI az eszköz modelljére jellemző egyedi numerikus vagy alfanumerikus kód, amelyet hozzáférési kulcsként használnak az UDI adatbázisban tárolt információkhoz is. A DI használati egység arra szolgál, hogy egy eszköz használatát társítsák a beteggel olyan esetekben, amikor az UDI-t nem jelölik az egyes készülékeken a használati egység szintjén, például ugyanazon eszköz több egységének esetén együtt csomagolva.

Egyedi eszközazonosító (UDI)

Orvostechnikai eszközök egyedi eszközazonosítója. Célja az orvostechnikai eszközök egységes, nemzetközileg harmonizált termékazonosító rendszerének létrehozása, mely átjárhatóságot biztosít a különböző jogrendszerek között, és jelentős előnyt nyújt az ellátási lánc szereplőinek a gyártótól, az intézményeken és a pácienseken át egészen a szabályozó hatóságig.

Maga az UDI azonosító egy statikus eszközazonosítóból (DI, Device Identifier) és egy dinamikus, gyártási azonosítóból (PI, Production Identifier) áll.

Az eszközazonosító (UDI-DI) meghatározza a termék gyártóját, márkáját, méretét stb. vagyis „kulcs” funkciót tölt be a különböző adatbázisoknál. Ezzel szemben a gyártási azonosító az eszköz változó adatait tartalmazza, mint pl. egyedi sorszám, gyártási tételszám, lejárati/gyártási dátum stb.

Globális áruazonosító szám (GTIN)

Kereskedelmi áruk azonosítására használt GS1 Azonosító kulcs, amely GS1 Cégprefixből, Árureferenciából és Ellenőrző számból áll.

Globális dokumentumtípus azonosító szám (GDTI)

A dokumentumok, bizonylatok azonosítása érdekében szabványosították a 13 számjegyű Globális dokumentumtípus azonosító számot (GDTI).

A dokumentumtípus egy adott cég dokumentumtípusának sorszáma. Ugyanakkor egy adott dokumentumtípuson belül egy konkrét dokumentumegyedi azonosítása is megoldható.

Globális partnerinformációs adatbázis (GEPIR)

Osztott adatbázis, amely több, mint 1 000 000 cégről, több, mint 100 országban tartalmaz alap adatokat.

Globális egyedi tárgyazonosító szám (GIAI)

Tárgyak azonosítására használt GS1 Azonosító kulcs. A Kulcs GS1 Cégprefixből és Egyedi tárgyreferenciából áll.

Globális helyazonosító szám (GLN)

GS1 Azonosító kulcs, amely GS1 Cégprefixből, Helyreferenciából és Ellenőrző számból áll, és fizikai helyek vagy jogi személyek azonosítására használják.

Globális modellazonosító szám (GMN)

GS1 Azonosító kulcs, amelyet olyan termékmodellek azonosítására használnak, ahonnan a termékek származnak.

Globális szolgáltatási kapcsolat szám (GSRN)

GS1 Azonosító kulcs, amely GS1 Cégprefixből, Szolgáltatási referenciából és Ellenőrző számból áll, és a szolgáltató, valamint a szolgáltatást igénybe vevő közötti kapcsolatot azonosítja.

GS1 Azonosító kulcsok

Globálisan irányított számozási rendszer, amelyet a GS1 minden üzletiegysége használ, kereskedelmi áruk, logisztikai egységek, helyek, jogi személyek, tárgyak, szolgáltatási kapcsolatok stb. azonosítására. A kulcsok képzése a GS1 Rendszerhasználók azonosítószámainak (GS1 Cégprefixeknek) és a hivatkozási számok szabványalapú kiadási szabályainak kombinálásával történik.

GS1 Cégprefix

GS1 rendszerű azonosító szám része, amely GS1 Prefixből és Beépülő számból áll, mindkettőt a GS1 Tagszervezetek adják ki.

GTIN-8

8 számjegyű GS1 Azonosító kulcs, GS1 Prefixből, árureferenciából valamint ellenőrző számból áll, és kereskedelmi áruk azonosítására használják.

Kereskedelmi áru

Termék vagy szolgáltatás, amellyel kapcsolatban igény az előre meghatározott információk visszanyerése, és amelyek árazhatók, rendelhetők, számlázhatók az ellátási lánc bármely pontján.

LOT azonosító

A gyártási tétel a termékek azon csoportja, mely adott időben, adott gyártósoron, azonos eljárással készült és ennek következtében megegyező tulajdonsággal rendelkezik. A tétel nagyságának meghatározása a vállalkozás saját hatásköre. Egy terméknek, az élelmiszerlánc valamennyi fázisában hordoznia kell egy LOT számot. Bár a GS1 szabványok 20 karakter hosszúságú LOT szám használatát is lehetővé teszik, mégis a gyakorlatban, praktikus okok miatt, célszerű ezt a hosszt 10 karakterben maximalizálni.

Szállítási egység sorszám kódja (SSCC)

Logisztikai egységek azonosítására használják. A kulcs Kiterjesztő számból, GS1 Cégprefixből, Sorszám referenciából és Ellenőrző számból áll.

Temékhierarchia

Az általános termékhierarchia 3 szintből áll:

Felhasználói (elsődleges) csomagolás: egy eladási egységet alkot a végfelhasználónak vagy vásárlónak a vásárlás helyén.

Gyűjtő (másodlagos) csomagolás: az eladás helyén egy bizonyos számú eladási egységből álló csoportot alkot, akár a végfelhasználónak vagy vásárlónak lesz eladva, akár csak a polcok feltöltésére szolgáló eszköz az értékesítés helyén; a csomagolás eltávolítása nincs kihatással a termék jellemzőire.

Szállítási (harmadlagos) csomagolás: megkönnyíti az eladási egységek vagy gyűjtői csomagok mozgatását és szállítását, hogy elkerülhető legyen a közvetlen mozgatás vagy a szállítási sérülés (a konténerek nem tartoznak ebbe a csoportba).

image-20240919-071018.png